W trosce o zdrowie swoich pociech

18 lis 2022

Pierwsze miesiące życia mogą być naprawdę dużym wyzwaniem. Nie chodzi o brak uczucia wobec naszego syna lub córki. Sztuką jest zrozumienie jego potrzeb, ponieważ poza płaczem bardzo trudno mu się komunikować. Z tego powodu warto dokładnie stosować się kilku reguł, które z pewnością pomogą na początku naszego rodzicielstwa.

Hipoalergiczne detergenty

Nie da się ukryć - musimy kąpać dziecko w wanience oraz prać jego ubrania. Jego skóra może jednak nie być gotowa dokładnie na te same specyfiki, których my używamy na co dzień. Istnieje ryzyko wystąpienia podrażnień, a z perspektywy kilkumiesięcznego brzdąca trudno wyobrazić sobie coś bardziej uciążliwego. Z tego powodu warto wybierać takie produkty, które nie będą szkodzić skórze. Powstają specjalne mydła dla dzieci specjalnie dostosowane do potrzeb maluchów. Zawierają one neutralny wskaźnik pH, dzięki czemu nie ma obaw o skórę oraz inne części ciała maluszka. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie specyfiki do prania dziecięcych ubranek, ponieważ w taki sposób także można wywołać reakcję alergiczną.

Co ze spacerem?

Pół żartem pół serio można powiedzieć, że nie ma dobrego momentu w roku na urodziny dziecka. Chłodniejsze miesiące oznaczają konieczność wychodzenia z domu w wielu warstwach wszelkiego rodzaju śpiworków oraz kocyków. Z drugiej strony latem mamy do czynienia z upałami, nie zachęcającymi do spędzania czasu na zewnątrz. Właśnie z tego powodu warto przygotować się do takich wyzwań, jakim jest prosty ubiór swojego dziecka do wyjścia z domu. Z pewnością możemy na ten temat przeczytać mnóstwo książek lub - nieco bardziej w teraźniejszym tonie - posłuchać podcastów i obejrzeć filmy na YouTube. Prawda jest jednak taka, że wraz z narodzinami dziecka stajemy się za nie odpowiedzialni. Każdy z nas musi samodzielnie wyczuć, w jakich ubraniach w danej temperaturze będzie najlepiej swoim maluchom.

Odwiedziny najbliższych

Są one bardzo ważne, chociaż mogą być uciążliwe. Szczególnie widać to w momencie, w którym chcemy położyć dziecko spać w ciągu dnia, a nagle przez odwiedziny dziadków, wujków lub ciocie jest ono rozbudzone i markotne. Warto w tym momencie także spróbować zachować balans. Z jednej strony w razie wypadku lub po prostu chęci wyjścia we dwójkę warto mieć kogoś bliskiego do chwilowej opieki nad naszą pociechą. Warto jednak pamiętać o naszej przestrzeni i nie dać wejść sobie na głowę ze złotoustymi radami ze wszystkich stron.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.