Jak dbać o zdrowie dziecka ze specjalnymi potrzebami?

16 sty 2021

Nie każde dziecko ma takie same możliwości rozwoju, jak jego rówieśnicy. Kiedy u malucha diagnozowana jest przewlekła choroba, rodzice często zastanawiają się, co mogą zrobić, aby ich dziecko mogło normalnie funkcjonować. Jest kilka zasad, o których dobrze jest pamiętać, a które sprawią, że pociecha będzie dorastała szczęśliwa wśród rówieśników.

Dzieci z cukrzycą a aktywność

Rodzice dzieciaków, u których zdiagnozowano cukrzycę typu pierwszego, obawiają się zazwyczaj gwałtownych skoków i spadków poziomu cukru. Słusznie, bo takie sytuacje mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia, ale izolowanie dziecka i zabranianie mu aktywności nie jest dobrym rozwiązaniem. Dieta dla cukrzyka będzie najważniejszym krokiem do normalności. Dzięki kontroli przyjmowanego cukru łatwiej opanować niepożądane skutki choroby.

Zawsze pomocna będzie też pompa insulinowa, która równomiernie w ciągu dnia podaje lek. W ten sposób dziecko unika zastrzyków kilka razy w ciągu doby. Ważne jest też sprawdzanie zawartości cukrów w każdym produkcie. Nawet producent borówki amerykańskiej jest zobligowany do podawania składu mikroskładników swojego produktu, więc obliczenia stają się coraz łatwiejsze.

Codzienność dziecka z astmą

Astma powoduje problemy z oddychaniem i napady duszności. Można sobie z nimi radzić szczególnie poprzez regularne przyjmowanie sterydowych leków wziewnych. Lekarz może zalecić też inne terapie, np. takie, w których używany jest kondensator tlenu. Maszyny takiej można używać w warunkach domowych, ale należy stosować się do zaleceń lekarza. Pomóc mogą również ćwiczenia oddechowe, ale taka terapia daje efekty po dłuższym czasie.

Rodzice zwykle zabraniają dzieciom z astmą aktywności, bojąc się napadów duszności, ale to nie jest dobre podejście. Pociechę od najmłodszych lat należy uczyć postępowania w razie ataku, rozpoznawania wczesnych jego objawów i samodzielnego brania leków. Takie podejście pozwoli maluchowi wcześnie reagować i szukać niezbędnej pomocy. Rezygnacja z aktywności może natomiast jeszcze bardziej obniżyć wydolność płuc.

Zajęcia sportowe

Niezależnie od choroby, całkowite unikanie aktywności dziecka nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto zadbać o to, żeby intensywniejszy wysiłek podejmowany był w bezpiecznym środowisku i pod okiem doświadczonych instruktorów. Zawsze należy ich poinformować o wszelkich zdrowotnych problemach i dobierać intensywność zajęć do możliwości dziecka. Wystarczy wyszukać przykładową frazę "zajęcia dla dzieci Pruszków", a z pewnością uda się znaleźć coś, co będzie dla malca ciekawe i bezpieczne.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.