Zapomnij o bólu - jak zadbać o zdrowe plecy?

31 sie 2021

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się osoby starsze, ale także młodzi dorośli, a czasem nawet nastolatkowie, jest ból pleców. Może mieć on różne podłoże, dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie szukać pomocy.

Ból pleców - najczęstrze przyczyny

Pamiętaj, że doświadczenie bólu zwykle jest sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego. Ból w okolicach pleców i kręgosłupa może mieć rozmaite przyczyny. Jedną z częstszych jest siedzący tryb życia i przebywanie przez długi czas w niezmiennych, przygarbionych pozycjach. Ból może wynikać też z dyskopatii lub urazów kręgosłupa. Bywa też rezultatem ucisku nerwów lub nieprawidłowego napięcia mięśni. Przyczyną mogą być też przewlekłe choroby i wady postawy.

Nie zawsze bóle pleców oznaczają poważne dolegliwości. Zawsze staraj się obserwować, czy występują one po określonych czynnościach. Czy utrzymują się przez dłuższy czas? Czy promieniują albo migrują? A może pojawiły się nagle, są rwące lub kłujące? Te ostatnim przypadku szczególnie ważna może okazać się konsultacja lekarska.

Gdzie szukać pomocy

W zależności od tego, jakie są przyczyny bólu pleców, można zastosować różne metody leczenia. Przy kontuzjach lub urazach, które są wynikiem wypadku, najistotniejsze jest szybkie zgłoszenie się do lekarza, wykonanie niezbędnych badań i postawienie diagnozy. Będzie ona wyjściem do późniejszej terapii lub leczenia operacyjnego. Przy przewlekłych schorzeniach, takich jak skolioza, fizjoterapia jest najlepszym i dającym długotrwałe efekty rozwiązaniem. Musisz jednak wiedzieć, że powinna być stosowana regularnie i równolegle z wykonywaniem zalecanych przez specjalistę ćwiczeń we własnym zakresie.

Z przewlekłym, mniej niepokojącym bólem, szczególnie tym wynikającym z trybu życia, możesz zgłosić się bezpośrednio do placówki, gdzie prowadzona jest fizjoterapia. Warszawa jest jednym z lepszych miast do poszukiwania tego typu pomocy. W gabinecie zostaniesz zdiagnozowany i poddany zabiegom, które mogą szybko i na długo poprawić Twoje samopoczucie.

Dodatkowe zabiegi na lepsze samopoczucie

Pomoc medyczna nie jest jedyną możliwością. Na problemy mięśniowe, przykurcze, czy problemy z powięzią świetnie sprawdzą się profesjonalnie wykonane masaże. Na ból pomoże też akupunktura (Warszawa czy Gdańsk, w większości miast znajdziesz specjalistów w tym zakresie) lub akupresura, które opierają się na stymulowaniu układu nerwowego. Jedno jest pewne. Warto szukać pomocy, gdy pojawiają się dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.