Wegański styl życia – dlaczego warto?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowy styl życia, a także kondycję środowiska naturalnego. W dużej mierze wpływa to na popularność weganizmu. Czym jest ten styl życia? Dlaczego warto go rozważyć?
Czym jest weganizm?
Weganizm jest stylem życia, który jako priorytet traktuje życie i dobro zwierząt. Osoby, które decydują się na weganizm, wykluczają ze swojej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Mowa tutaj nie tylko o mięsie, ale także nabiale, jajach czy też miodzie. Podstawą diety wegańskiej są produkty roślinne, takie jak warzywa, owoce, nasiona, orzechy, roślinny nabiał oraz proteiny. Jednak weganizm to nie tylko dieta. Osoby, które rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego, nie noszą skórzanych ubrań, a na co dzień wybierają wegańskie kosmetyki. Jedno jest pewne – przejście na weganizm wymaga wprowadzenia wielu zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu.
Weganizm a korzyści dla zdrowia
Dieta wegańska bez wątpienia wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Z uwagi na to, że w dzisiejszych czasach dostęp do usług medycznych bywa bardzo ograniczony i trudny – wystarczy zorientować się, jak wygląda rejestracja pacjentów w przeciętnej placówce medycznej – korzyści zdrowotne wynikające z weganizmu są nie do przecenienia. To między innymi niższa masa ciała, obniżony cholesterol oraz zmniejszone ryzyko chorób serca. Dieta wegańska ponadto może wpłynąć na poprawę funkcjonowania układu trawiennego i zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnej cukrzycy typu 2.
O czym pamiętać, przechodząc na dietę wegańską?
Z uwagi na to, że weganie nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, muszą się postarać, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku diety wegańskiej źródłem białka, zamiast mięsa, stają się głównie rośliny strączkowe. Stąd też weganie w swojej codziennej diecie spożywają duże ilości fasoli, ciecierzycy, soczewicy, orzechów i nasion. Z uwagi na to, że witamina B12 jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu, a dostarczenie jej wraz z dietą roślinną w odpowiednich ilościach jest bardzo trudne, warto rozważyć jej suplementację. Dla prawidłowego funkcjonowania istotna jest również odpowiednia podaż żelaza – jego roślinne źródła to między innymi nasiona dyni, pestki słonecznika oraz szpinak. W następstwie nabiału, który dostarcza wapń do ludzkiego organizmu, weganie sięgają po jarmuż, sezon, migdały czy brokuły. Na rynku dostępne są także produkty specjalne wzbogacone w ten cenny minerał.