Sposoby na oszczędności

29 lip 2021

Każdy z nas chce zachowywać jak największą sumę gotówki co miesiąc. Niektórzy oszczędzają na wymarzone wakacje, inni patrzą bardziej długofalowo i oczami wyobraźni widzą już budowę własnego domu. Niezależnie od indywidualnych motywacji, sama wstrzemięźliwość nie wystarczy. Należy zastosować kilka rozwiązań, które zdecydowanie pomogą ograniczyć wydatki.

Bardzo duże gramatury

Można zauważyć na półkach sklepowych bardzo ciekawy trend. Im większe opakowanie danego produktu, tym cena za sztukę lub kilogram jest niższa. Oczywiście nie oznacza to, że mamy biec do sklepu i za każdym razem kupować dziesięć kilogramów polędwicy sopockiej. Chodzi tutaj przede wszystkim o produkty z bardzo długim terminem spożycia lub użycia. Jeżeli chodzi o kuchnię, to warto zwrócić uwagę na makaron, ryż oraz kaszę. Przechodząc płynnie do łazienki, należy kupować jak największe opakowania proszków do prania i innych detergentów, najlepiej w takich miejscach jak hurtownia chemii gospodarczej. Trzeba wtedy również zagospodarować odpowiednie miejsce w łazience na przechowywanie wszelkiego rodzaju środków czystości.

Ograniczenie niezdrowego jedzenia

Usystematyzowanie posiłków oraz większa świadomość pod kątem żywienia ma niebagatelne korzyści dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz sylwetki. Rzadko kiedy wspomina się wtedy o oszczędnościach. To właśnie słodycze oraz słodkie napoje sprawiają, że w naszym portfelu może zacząć wiać pustką. Z tego względu warto wziąć się za siebie i swoje odżywianie. Nie oznacza to wcale ogromnych zmian i liczenia kalorii w każdym, nawet najmniejszym posiłku. Wystarczy stopniowo ograniczać niektóre produktu, na przykład zastępując napoje gazowane wodą z dodatkiem owoców w celu nadania smaku. Po kilku tygodniach zauważysz znaczącą poprawę w swoim samopoczuciu, jak również sytuacji finansowej.

Monitoring wydatków

Obecna technologia daje nam możliwość korzystania z takich dobrodziejstw jak arkusze kalkulacyjne. Dla wielu osób stanowią one gigantyczną zmorę, natomiast świetnie sprawdzą się przy okazji kontroli swoich wydatków. Niektóre banki już teraz umożliwiają kontrolę oraz stałe raporty na temat przeznaczenia swoich wydatków, natomiast nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami. Dzięki regularnemu monitoringowi wydawanych przez nas pieniędzy jesteśmy w stanie zauważyć trendy, przez które nie jesteśmy zadowoleni ze stanu swojego konta. Nawet najmniejsze rzeczy, takie jak cotygodniowe wyjście ze znajomymi na kolację, czy niepotrzebne opłaty za komunikację miejską mogą skłonić nas do refleksji i stanowić pierwszy krok do właściwych oszczędności.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.