Sposoby na leczenie schorzeń kręgosłupa

16 lis 2021

Choroby kręgosłupa objawiają się bólem, który obniża naszą sprawność i powoduje problemy w codziennym funkcjonowaniu. Choroby kręgosłupa mogą być różnorakie, od zwyrodnień po urazy, czy skoliozę. Każda dolegliwość wymaga odpowiedniego leczenia, które ma za zadanie przede wszystkim łagodzić objawy choroby i ból z nią związany.

Kiedy do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta jest specjalistą niezwykle pomocnym w walce z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Zwłaszcza w przypadku takich chorób jak dyskopatia, rwa kulszowa czy skolioza. Fizjoterapia może przynieść ulgę i uśmierzyć ból. Doświadczony fizjoterapeuta dostosuje indywidualne leczenie dla pacjenta i zaplanuje ilość następnych wizyt. Dodatkowo, może zaproponować rodzaje ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie w domu w celu zmniejszenia bólu. Fizjoterapeuta może być także pomocny nie tylko w przypadku poważnych schorzeń, ale także w przypadku bólu spowodowanego siedzącym trybem życia bądź wynikającym ze specyfiki pracy.

Skuteczne zabiegi na bóle kręgosłupa

W przypadku niektórych schorzeń oraz bólu w obrębie kręgosłupa, zaleca się skorzystanie z zabiegów. Mogą przynosić ulgę w bólu pleców, a także wspomagać rehabilitację. Przykładem mogą być zabiegi laserowe, leczenie ciepłem i zimnem, leczenie prądami, ultradźwięki czy masaże lecznicze. Mimo, iż niektóre nazwy zabiegów mogą odstraszać, to warto pamiętać, że nie ma się czego bać, a większość zabiegów jest całkowicie bezbolesna. Zanim zdecydujemy się na konkretny zabieg, warto skonsultować się ze specjalistą - fizjoterapeutą bądź ortopedą, którzy dobiorą zabiegi indywidualnie, w zależności schorzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre jednostki chorobowe mogą być przeciwwskazaniem do wykonania konkretnego zabiegu.

Niekonwencjonalne metody leczenia

W przypadku leczenia schorzeń kręgosłupa, dostępnych jest wiele metod niekonwencjonalnych, które są często wykorzystywane przez osoby zmagające się z bólem. Jedną z takich metod jest akupunktura. Warszawa i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie z łatwością znajdziemy gabinety oferujące tego typu usługę. Polega ona na nakłuwaniu ciała igłami, w ustalonych punktach, w celu łagodzenia objawów. Bardzo popularna stała się także mata do akupresury, z której w łatwy sposób skorzystamy w zaciszu domowym. Jest to mata pokryta kłującymi wypustkami i jest zaprojektowana w taki sposób, aby dawać rezultaty podobne do masażu akupresurowego.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.