Sposoby na leczenie schorzeń kręgosłupa

lis 16, 2021

Choroby kręgosłupa objawiają się bólem, który obniża naszą sprawność i powoduje problemy w codziennym funkcjonowaniu. Choroby kręgosłupa mogą być różnorakie, od zwyrodnień po urazy, czy skoliozę. Każda dolegliwość wymaga odpowiedniego leczenia, które ma za zadanie przede wszystkim łagodzić objawy choroby i ból z nią związany.

Kiedy do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta jest specjalistą niezwykle pomocnym w walce z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Zwłaszcza w przypadku takich chorób jak dyskopatia, rwa kulszowa czy skolioza. Fizjoterapia może przynieść ulgę i uśmierzyć ból. Doświadczony fizjoterapeuta dostosuje indywidualne leczenie dla pacjenta i zaplanuje ilość następnych wizyt. Dodatkowo, może zaproponować rodzaje ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie w domu w celu zmniejszenia bólu. Fizjoterapeuta może być także pomocny nie tylko w przypadku poważnych schorzeń, ale także w przypadku bólu spowodowanego siedzącym trybem życia bądź wynikającym ze specyfiki pracy.

Skuteczne zabiegi na bóle kręgosłupa

W przypadku niektórych schorzeń oraz bólu w obrębie kręgosłupa, zaleca się skorzystanie z zabiegów. Mogą przynosić ulgę w bólu pleców, a także wspomagać rehabilitację. Przykładem mogą być zabiegi laserowe, leczenie ciepłem i zimnem, leczenie prądami, ultradźwięki czy masaże lecznicze. Mimo, iż niektóre nazwy zabiegów mogą odstraszać, to warto pamiętać, że nie ma się czego bać, a większość zabiegów jest całkowicie bezbolesna. Zanim zdecydujemy się na konkretny zabieg, warto skonsultować się ze specjalistą - fizjoterapeutą bądź ortopedą, którzy dobiorą zabiegi indywidualnie, w zależności schorzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre jednostki chorobowe mogą być przeciwwskazaniem do wykonania konkretnego zabiegu.

Niekonwencjonalne metody leczenia

W przypadku leczenia schorzeń kręgosłupa, dostępnych jest wiele metod niekonwencjonalnych, które są często wykorzystywane przez osoby zmagające się z bólem. Jedną z takich metod jest akupunktura. Warszawa i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie z łatwością znajdziemy gabinety oferujące tego typu usługę. Polega ona na nakłuwaniu ciała igłami, w ustalonych punktach, w celu łagodzenia objawów. Bardzo popularna stała się także mata do akupresury, z której w łatwy sposób skorzystamy w zaciszu domowym. Jest to mata pokryta kłującymi wypustkami i jest zaprojektowana w taki sposób, aby dawać rezultaty podobne do masażu akupresurowego.