Regularne wizyty u ginekologa- dlaczego warto?

18 sty 2021

Regularne badania i wizyta u ginekologa powinny być priorytetem każdej kobiety, w każdym wieku. Do ginekologa powinnyśmy umawiać się na regularne, kontrolne wizyty, a nie tylko wtedy gdy coś nas zaczyna boleć. Należy pamiętać, że wiele chorób we wczesnym stadium nie daje prawie żadnych objawów. Regularne wizyty pozwolą na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych. Dlaczego jeszcze warto chodzić do ginekologa?

Dobór odpowiedniej antykoncepcji

Na rynku istnieje szereg możliwości ochrony przed niechcianą ciążą, może to być antykoncepcja barierowa, prezerwatywy czy np. tabletki hormonalne.

Przede wszystkim dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej w każdej grupie wiekowej powinien być indywidualny i uwzględniać stan zdrowia kobiety, wszelkie schorzenia, obciążenia dziedziczne czy rodzaj aktywności seksualnej oraz własne preferencje. Lekarz pomoże przy wyborze tej najbardziej odpowiedniej.

Strach przed wizytą u ginekologa- skąd się bierze?

Jak wiadomo wizyta u ginekologa nie jest niczym przyjemnym. Kobiety często odczuwają dyskomfort oraz wstyd. Kobieta podczas wizyty musi się obnażyć przed obcą osobą, co wiąże się często z ogromnym stresem. Dodatkowo wiele kobiet obawia się narzędzi, którymi będzie badana, a to całkiem bezpotrzebnie, bo z reguły są one jednorazowego użytku, tj. sonda ginekologiczna, więc nie grozi nam żadne zakażenie.

Jakie badania warto wykonywać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna wykonywać badania ginekologiczne raz w roku. Oprócz rutynowej kontroli, przy okazji możemy wykonać badania cytologiczne oraz USG Wrocław. Będą one stanowiły podstawę do wykonywania ewentualnych dalszych badań, gdy pojawiłyby się jakies nieprawidłowości.

Warto się badać!

Wizyta u ginekologa powinna być dla nas czymś zupełnie naturalnym, czymś co będziemy robić z dumą, a nie ze wstydem. Regularne badania się bardzo ważne przy wykrywaniu wszelkich chorób. Ginekolog to także lekarz, który dobierze nam odpowiednią antykoncepcję, dobraną do indywidualnych potrzeb oraz zleci inne ważne badania. Jak często chodzić do ginekologa?

Jeżeli czujemy, że nic nam nie dolega wizytę powinnyśmy odbywać raz do roku, chociażby w celu wykonania tych najbardziej podstawowych badań kontrolnych. Jedna wizyta w roku to absolutne minimum. Jeżeli jednak borykałyśmy się z jakimiś problemami w sferze intymnej w przeszłości lub gdy genetycznie jesteśmy obciążone konkretną chorobą np. rakiem szyjki macicy czy rakiem piersi, wtedy z wizytą powinnyśmy się udać trzy-cztery razy do roku. Dlatego pamiętajmy, że regularne wizyty u lekarza to podstawa naszego zdrowia.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.