Problemy intymne – kiedy udać się po poradę do lekarza?

18 lut 2021

Mimo tego iż mamy XXI wiek, a wizyta u ginekologa powinna być podstawową czynnością każdej dorosłej kobiety, to dla wielu z Pań to wciąż krępująca sytuacja, której unikają jak ognia. Według statystyk wynika, że ponad trzy miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz do roku lub wcale, a 40 procent z nich nie widzi takiej potrzeby. Dlaczego tak ważne jest, by korzystać z porad specjalistów i nie zwlekać z wizytą u lekarza?

Kiedy udać się do ginekologa?

Do specjalisty od spraw intymnych możemy udać się nie tylko w celu wykonania badań kontrolnych, ale także wtedy gdy potrzebujemy pomocy przy doborze odpowiedniej antykoncepcji. Nie każda z kobiet jest zwolenniczką stosowania antykoncepcji hormonalnej i nie każdy z panów czuje się komfortowo używając prezerwatywy. Na szczęście są inne alternatywy zabezpieczenia przez niechcianą ciążą. Jedną z nich jest antykoncepcja barierowa.

Przede wszystkim wybór odpowiedniej antykoncepcji powinien być indywidualną kwestią, dopasowaną do naszego wieku i stano zdrowia. Udając się do ginekologa uzyskamy niezbędne informacje oraz pomoc.

Badania szyjki macicy

Jednym z podstawowych badań, które możemy wykonać w gabinecie ginekologicznym jest badanie szyjki macicy. Do jego wykonania używana jest sonda ginekologiczna, która służy do mierzenia długości szyjki macicy. Na przykład w przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej, by móc zobrazować ryzyko przedwczesnego porodu, w celu utrzymania ciąży. Zaokrąglona końcówka pozwala na delikatne wprowadzenie przez kanał szyjki macicy. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów i służy do jednorazowego użytku, dlatego nie musimy się martwić jakąkolwiek infekcją po jego zastosowaniu.

Jakie inne badania warto wykonywać regularnie?

Wizyta u ginekologa powinna być czymś zupełnie naturalnym, regularne badania to podstawa zachowania zdrowego organizmu. Na liście obowiązkowych badań nie może zabraknąć USG Wrocław, które będzie stanowiło podstawę do wykonania ewentualnych dalszych badań, gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości. Pamiętajmy, że wcześnie wykryta choroba, daje szansę na całkowite wyleczenie.

Jeżeli czujemy się w pełni zdrowo i nie mamy żadnych objawów choroby, rutynowe badania powinnyśmy wykonywać raz do roku. Jedna wizyta raz  w roku stanowi absolutne minimum. Gdy chorowałyśmy w przeszłości i borykałyśmy się z problemami w sferze intymnej lub gdy jesteśmy genetycznie obciążone np. rakiem piersi lub rakiem szyjki macicy, wizytę u ginekologa powinnyśmy odbywać minimum trzy – cztery razy w roku.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.