Medycyna niekonwencjonalna - naturalne sposoby na zdrowie

Medycyna niekonwencjonalna, zwana inaczej alternatywną bądź naturalną staje się coraz bardziej popularna. Może stanowić uzupełnienie leczenia konwencjonalnego, a także jest idealnym sposobem na poprawę samopoczucia i odprężenie się. Medycyna niekonwencjonalna często opiera się na wykorzystywaniu praktyk naszych przodków. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje!

Akupunktura

Jednym z metod medycyny niekonwencjonalnej jest akupunktura. Warszawa, Wrocław i wiele innych większych miast w Polsce to miejsca, w których z pewnością znajdziemy gabinety, które oferują taką usługę. Akupunktura wywodzi się z medycyny chińskiej. Polega na nakłuwaniu wybranego obszaru ciała metalowymi igłami. Są to zazwyczaj stopy, uszy bądź kręgosłup. Może być stosowana jako zabieg dodatkowy i ma działanie przeciwbólowe. Stosuje się ją najczęściej w przypadku bólu głowy, mięśni, kręgosłupa oraz w przypadku dolegliwości zwyrodnieniowych. Mimo że jest to zabieg polegający na wbijaniu igieł, to jest on bezbolesny, a pacjent może odczuwać jedynie uszczypnięcie podczas wbijania. To świetne uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Ziołolecznictwo

Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje jedynie naturalne sposoby leczenia. Zioła były wykorzystywane jako leki przez naszych przodków. Posiadają szeroki zakres zastosowania i różnią się od leków przede wszystkim tym, że są naturalne, nie posiadają toksyn i skutków ubocznych. Mimo że są bezpieczne i łagodne w działaniu, warto jednak posiadać pewną wiedzę na temat ich działania, bowiem istnieją choroby, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania niektórych ziół. Napary ziołowe mogą między innymi poprawiać trawienie, działać uspokajająco i wspierać układ odpornościowy. Jednymi z najczęściej stosowanych ziół, które posiadają wiele zdrowotnych właściwości to pokrzywa, tymianek, melisa i mięta. Jednak jest ich znacznie więcej, a wszelkich informacji o ich działaniu możemy dowiedzieć się ze stron internetowych oraz wielu książek o tej tematyce.

Akupresura

Kolejnym rodzajem medycyny niekonwencjonalnej jest akupresura, która podobnie jak akupunktura wywodzi się z Chin. Nazywana jest jako "miękka" wersja akupunktury. Jest to forma masażu, która polega na ucisku dłońmi konkretnych miejsc na ciele, dotyku, opukiwaniu i głaskaniu. Wspomaga leczenie astmy, alergii, chorób układu pokarmowego, a także wykazuje działanie przeciwbólowe. Na rynku dostępne są również maty do akupresury, z których możemy korzystać w zaciszu domowym. Jest to podłużna mata wraz z poduszką pokryta kolcami, które pod ciężarem ciała naciskają na bolące miejsca.

Niekonwencjonalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne. Mogą być uzupełnieniem terapii farmakologicznej lub innego leczenia konwencjonalnego.