Jak przeciwdziałać urazom kręgosłupa?

30 sty 2022

Każdy uraz czy zwyrodnienie kręgosłupa to bez dwóch zdań poważna dolegliwość. Wiąże się nie tylko z uporczywym bólem, ale również znacznym ograniczeniem fizycznej sprawności. W przypadku kręgosłupa niezwykle ważna jest profilaktyka. Jak o niego dbać?

Ćwiczenia fizyczne i gimnastyka

Jednym ze sposobów na skuteczne przeciwdziałanie wszelkim urazom kręgosłupa jest oczywiście aktywność fizyczna. Istotne jest ćwiczenie jego mięśni, ponieważ im są silniejsze, tym lepiej zabezpieczają nasze kręgi. Z tego powodu zdecydowanie warto uprawiać aerobik i różnego rodzaju ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Zestawy tego typu ćwiczeń można w łatwy sposób odnaleźć w Internecie. Nie należą one do intensywnych i skomplikowanych, ponieważ mają na celu rozluźnienie kręgosłupa i uelastycznienie mięśni do niego przylegających. Doskonale sprawdzi się również joga, która świetnie wpływa na cały organizm. Inną dyscypliną, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa, jest oczywiście pływanie. Nie bez powodu ortopedzi zalecają osobom, które borykają się z bólami pleców rozpoczęcie swojej przygody z basenem. Pływanie bardzo dobrze wpływa na każdy odcinek kręgosłupa, a opór wody znacznie wspomaga jego rozluźnienie i lepszą pracę mięśni.

Jak wiadomo - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie warto zatem bagatelizować kwestii związanych z kręgosłupem, ponieważ może wiązać się to z koniecznością podjęcia kosztownego leczenia, jak np. długotrwała rehabilitacja. Legnica czy Warszawa - w każdym mieście trzeba liczyć się z faktem, że rehabilitacja nie zawsze jest refundowana.

Odpowiednia postawa

Kręgosłup to trzon organizmu, który odpowiada za naszą sprawność fizyczną i możliwość poruszania się. Na jego prawidłową pracę wpływ ma nie tylko aktywność fizyczna, ale również trzymanie odpowiedniej postawy. Walczyć trzeba przede wszystkim z garbieniem się, które niezwykle obciąża kręgosłup i powoduje uciążliwe zwyrodnienia. Istotna jest także właściwa technika podczas wspomnianych ćwiczeń, aby kręgosłup był możliwie najbardziej odciążony. Ważny jest również aspekt samego chodzenia, ponieważ wiele osób w sposób nienaturalny krzyżuje nogi, co także powoduje deformacje kręgów.

Zdrowy nawyk trzymania odpowiedniej postawy kręgosłupa warto zaszczepiać w dzieciach już od samego początku ich samodzielnego chodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które znacznie to ułatwiają. Tak jak niemowlakom przydaje się funkcjonalna poduszka modelująca główkę, tak większym dzieciom przyda się tzw. pajączek, który zapobiega garbieniu się.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.