Generalne sprzątanie domu – jak się przygotować, by nie zwariować?

wrz 20, 2021

Generalne porządki robimy głównie przed wielkimi wydarzeniami – Boże Narodzenie, Wielkanoc, impreza urodzinowa itd. i chociaż zwiastują piękne wydarzenie i czas, który spędzimy z rodzina i przyjaciółmi, potrafią dać nam w kość. Dzieje się tak, bo z reguły wszystko odkładamy na ostatnią chwilę, a w efekcie mieszkanie sprzątamy bardzo niedokładnie i chaotycznie. Jak temu zapobiec? Jak przygotować się do większych porządków? O tym przeczytacie poniżej.

Generalne sprzątanie domu – przygotuj akcesoria do sprzątania

Nie mając odpowiedniego sprzętu oraz środków czystości, niewiele jesteśmy w stanie zdziałać. Zanim jeszcze w ogóle zaczniemy planować porządki zróbmy listę zakupów, na której znajdą się wszystkie niezbędne akcesoria. Zakupy najprościej jest zrobić w jednym, sprawdzonym miejscu. Hurtownia chemii gospodarczej oferuje szeroki wybór płynów, proszków, mydeł pochodzących od najlepszych producentów. Atutem tego miejsca jest na pewno to, że zakupy zrobimy online i dostaniemy je pod same drzwi. To duża wygoda, zwłaszcza jeżeli mamy sporo rzeczy do kupienia. Gdy posiadamy już wszystkie środki czystości, możemy planować sprzątanie.

Generalne sprzątanie domu – działaj według harmonogramu

Jeżeli wiemy, że niebawem będziemy chcieli zaprosić rodzinę i znajomych, musimy przygotować na tę okoliczność nasze cztery kąty. Warto zacząć działać z dużym wyprzedzeniem. Porządki możemy rozpocząć już miesiąc wcześniej. Na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o umycie tego co najtrudniejsze. Podstawą są okna, bo zajmują najwięcej czasu, a ich wyszorowanie często nie należy do najprostszych zadań. Do tego musimy wybrać również ładną pogodę, a zwłaszcza zimową porą może to wcale nie być takie proste zadanie. Następnie możemy wyczyścić wszystkie drzwi, klamki, gniazdka oraz ściany. Uporządkować ubrania w szafach i posprzątać półki. Łazienka powinna być umyta z odpowiednią starannością. Kuchnię warto zostawić na koniec, bo często przed samym wydarzeniem przygotowujemy jeszcze posiłki oraz napoje.

Generalne sprzątanie domu – nie zostawiaj go na ostatnią chwile!

Gdy za porządki weźmiemy się z odpowiednim wyprzedzeniem i dokładnie się do nich przygotujemy, ominie nas stres i robienie wszystkiego na ostatnią chwilę. Dlatego warto stworzyć harmonogram i codziennie poświęcić 30 minut na sprzątanie domu. Dzięki temu nie będziemy odczuwać zmęczenia i natłoku obowiązków, a nasze cztery kąty będą lśniły czystością. Pamiętajmy także o chemii gospodarczej i przyrządach do sprzątania.