Generalne porządki – jak się za nie zabrać?

24 lip 2021

Robienie generalnych porządków nie jest łatwym zadaniem. Musi poświęcić na to sporo czasu i energii. Często przekładając to na kolejne tygodnie. Szukamy wymówek, zawsze wtedy gdy mamy do wykonania czynności, których bardzo nie lubimy robić. Mycie okien, pranie firanek – zawsze zostawiamy na ostatnią chwilę. Dlatego też kompleksowe sprzątanie powinniśmy dokładnie rozplanować i najlepiej podzielić na poszczególne dni, mierząc siły na zamiary. Jak rozplanować grubsze porządki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Stwórz realny harmonogram, który zadziała!

Bez wątpienia sprzątanie domu powinno odbywać systematycznie każdego dnia. Weekendy warto zostawić na odpoczynek, by w poniedziałek energicznie zacząć działać. Jeżeli każdego dnia poświęcimy na porządki chociażby 30 minut, nasz dom będzie lśnił czystością. Do poszczególnych czynności powinniśmy przygotować, by nie szukać wymówek, tłumacząc się, że zabrakło nam płynu do mycia szyb, czy gąbek. Dlatego też hurtownia chemii gospodarczej, to miejsce, które możemy odwiedzić raz w miesiącu, zaopatrując się w niezbędne akcesoria do sprzątania. Szeroki wybór produktów w atrakcyjnych cenach, pozwoli na rozpoczęcie generalnych porządków.

Sprzątanie domu – od czego zacząć

Ważne, żeby mieć jakiś plan działania, który pozwoli na to by żadne z miejsc w naszym domu nie zostało pominięte. Najpierw możemy rozplanować czynności, które nie należą do naszych ulubionych (mycie okien, zmywanie podłóg, mycie luster), wtedy o wiele szybciej zabierzemy się do tego, co sprawia nam większą przyjemność. Na pierwszy ogień możemy wziąć korytarz i stopniowo przechodzić do innych pomieszczeń; sypialnia, łazienka, pokój gościnny i na końcu kuchnia. Ścielenie łóżka, wycieranie kurzy, mycie naczyń, te zadania powinniśmy wykonywać każdego dnia. Zmywanie podłóg możemy rozplanować na trzy razy w tygodniu, a mycie okien raz na dwa tygodnie. Taki harmonogram pozwoli nam na to by każde miejsce w domu miało przydzielony termin, w którym będzie sprzątane. Pozwoli nam to utrzymać porządek, bez względu na dzień tygodnia.

Sprzątanie domu – rób to starannie

By utrzymać porządek w domu, warto działać według jakiegoś plany i najlepiej zaangażować w nie wszystkich domowników. Generalnych porządków nie zrobimy w jeden dzień, ale gdy stworzymy harmonogram, będzie nam o wiele prościej i zdecydowanie szybciej. Porządkom może towarzyszyć dobra muzyka i smaczna herbata, wtedy sprzątać będzie się o wiele przyjemniej!

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.