Akupunktura - co to jest i jak działa?

14 lut 2022

Ból to przykre odczucie, doświadczane zarówno poprzez zmysły jak i emocjonalnie. W leczeniu bólu pomocne są różnego rodzaju metody, na przykład farmakologia, czyli stosowanie leków przeciwbólowych. Coraz bardziej popularne stają się także niekonwencjonalne metody leczenia, do których zalicza się między innymi akupunkturę.

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to jedna z metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Zabieg ten kojarzy się przede wszystkim z wbijaniem igieł w ciało, jednak to nie wszystko, co oferuje akupunktura. Warszawa i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie z pewnością znajdziemy gabinet oferujący tę usługę. Akupunktura to kompletny protokół medyczny, który polega na przywróceniu równowagi energii w organizmie, a także oddziałuje na punkty spustowe w organizmie. Odpowiadają one miejscom, które posiadają zwiększoną gęstość zakończeń nerwów przewodzących odczucia bólowe.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu, nakłuwane są określone punkty na ciele. Zazwyczaj, igły pozostawia się na 20-30 minut. Stosuje się od kilku do 20 igieł podczas zabiegu. Igły są cienkie, o długości 4-10 cm. O liczbie zabiegów akupunktury decyduje lekarz, po obszernym wywiadzie z pacjentem. Ich ilość może się różnić w zależności od stanu zdrowia danej osoby, a także od stopnia zaawansowania schorzenia. Czasami wystarczy kilka zabiegów, a niekiedy potrzeba ich aż kilkadziesiąt. Najczęściej jednak wykonuje się około 10 zabiegów w czasie 3-6 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania akupunktury

Akupunkturę zaleca się osobom, które zmagają się z migrenami oraz innymi bólami głowy. Ponadto, sprawdza się w przypadku chorób kręgosłupa, chorób zwyrodnieniowych stawów, stanach po udarach mózgu czy w przypadku bólu psychogennego. Istnieje także wiele przeciwwskazań do stosowania tego zabiegu. To przede wszystkim hemofilia, ale także choroby układu oddechowego, sarkoidoza, gruźlica, ciąża oraz niektóre nowotwory.

Akupunktura jest zabiegiem bezbolesnym. Nakłucie igłą jest niewyczuwalne lub powoduje jedynie krótkie szczypanie. Warto pamiętać o tym, że akupunktura jest zazwyczaj zabiegiem dodatkowym i traktowanym jako uzupełnienie procesu leczenia. Leczenie bólu to także proces, na który składać się może m.in. farmakoterapia, fizjoterapia czy psychoterapia. Zabiegi u akupunkturzysty warto skonsultować z lekarzem, który stwierdzi, czy w przypadku naszego schorzenia akupunktura okaże się odpowiednim uzupełnieniem terapii.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.