3 zasady odpowiedniego prania odzieży

24 gru 2022

Odpowiednie pranie ubrań jest istotną kwestią, jeśli chcemy zachować ich dobry stan, kolor oraz rozmiar. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które bezpośrednio mogą wpłynąć na kondycję odzieży. Temperatura, wirowanie, skład materiału, sposób prania to tylko niektóre aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę. Podpowiadamy, czym należy się kierować, chcąc wyprać rzeczy.

Podział odzieży i sposób jej prania

Przygotowanie do prania należy rozpocząć od podziału odzieży. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uniknie się zafarbowania jasnych materiałów ciemnymi odcieniami. Ubrania najlepiej posegregować kierując się kryterium koloru, a więc wyróżnić należy jasne (biały, kremowy, beżowy), ciemne (granatowy, czarny, szary) oraz kolorowe (czerwone, niebieskie, zielone). Po tej czynności warto zwrócić uwagę, jak należy taką odzież prać, a więc ręcznie, czy przy użyciu pralki. Będzie to miało związek z materiałem, z którego wykonana jest dana rzecz, ponieważ niektóre tkaniny są bardzo delikatne i mechaniczny proces mógłby je uszkodzić.

Środki do prania i płukania ubrań

Detergenty służące do prania są również ważnym czynnikiem, wcześniej wykonany podział powinien determinować wybór odpowiednich środków. Najbezpieczniej będzie używać dedykowanych proszków do odzieży jasnej, ciemnej i kolorowej, pozwoli to zachować na długo ich kolory i zapobiegnie szybkiemu blaknięciu. Warto sięgnąć również po płyny do płukania, które nadadzą miękkości oraz piękny i długotrwały zapach. Nie bez przyczyny mówi, się, że zapach świeżego prania jest bardzo przyjemny, a oprócz walorów zapachowych taki produkt wygładzi i ujednolici tkaninę, z której wykonane jest ubranie.

Ostatni etap – przygotowanie odzieży

Kiedy nastąpił podział ubrań i została podjęta decyzja o użyciu konkretnych środków, ostatnim etapem przed umieszczeniem odzieży w pralce jest jej odpowiednie przygotowanie. Dobrą praktyką jest przewrócenie rzeczy na lewą stronę, pozwoli to na mniejsze wypłukanie się koloru z tkaniny oraz ochronę nadruków znajdujących się zazwyczaj na koszulkach. Zamki w kieszeniach powinny być zapięte, natomiast guziki odpięte, dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że odpadną w trakcie prania. Do bielizny i delikatnych materiałów można wykorzystać specjalne woreczki, które zabezpieczą odzież przed ewentualnym uszkodzeniem i wplątaniem się w inne ubrania. Warto odpowiednio przygotować się do procesu prania, aby na długo cieszyć się ulubionymi rzeczami i zachować ich dobry wygląd.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.